Umeće je reći ne, kada je potrebno reći ne, sopstvenom odrazu

Umeće je reći ne, kada je potrebno reći ne, sopstvenom odrazu.

 

Globalni život današnjice navodi nas o premalom vremenu bavljenja sobom. Pored manjka energije od ozbiljnijih zdravstvenih problema, višak kilograma je kao žuto svetlo na semaforu. Nazvao bih to „Odraz u ogledalo

Nezadovoljstvo sopstvenim izgledom je kao startna linija u trci, na znak sudije za pokret, onda kada donosite odluku šta ćete ućiniti za dobrobit sebe. Izdvojio bih u ovom tekstu nešto o sopstvenim granicama, strukturi vremena i nedostatku da damo i primimo pozitivne informscije, da ih čujemo i dozvolimo sebi da postanu deo nas – da ih prihvatimo.

Ne govorim o 10 načina do vitke linije ili kako uz samo 5 jednostavnih pravila do savršenog života, govorim o promeni i adaptaciji onoga što nas navodi na manjkavosti brige o sebi.

Dozvolite mi da rad na sebi uporedim sa adaptacijom prostora i skretanje pažnje da svaka promena zahteva vreme i istrajnost do konačne promene u kojoj ostaju finese enterijera i uživanje u onome što ste uradili za vas.
Potrebno je uočiti šta želite sa svojim prostorom, raspitati se o dobrom majstoru, kontaktirati ga, zakazati odgovarajuće vreme, ustanoviti radove i prepustiti se adaptaciji suoćavanja promene koje one donose, nakon kojih vam ostaje uživanje u postignutom radu, strpljivosti i harabrosti.

Dozvolite sebi da donesete i istrajete u pozitivnim odlukama i date pravo na važnost i ljubav prema sebi.
Kao psihototerapeut Transakcione Analize izdvojio bih jedan od važnih delova preterane iskljućenosti Roditeljskog ego stanja i  dozvole ego stanja Deteta da manipuliše i zadovoljava svoje emocionalne nedostatke. To je ono kada u prodavnici dete bez ikakve kontrole i zdrave granice roditelja izlaže sebe riziku. Na isti način i odlarasli ljudi sa gubitkom zdravih granica Roditeljskog ego stanja ili Odraslog dozvoljavaju sebi stvari koje su rizične, pored ekstremno opasnih situacija nimalo manji rizik spada i preterana gojaznost.
Potrebom za preteranom količinom hrane, slatkiša… dovodi nas do „Sopstvenog odraza u ogledalo“

Da li na ovaj ili sličan način punite svoj nedostatak ljubavi, potrebnom za pažnjom ili davanje sebi na važnost.
Terminom Transakcione Analize zovemo „Stroukiranje
Sledeće pitanje koje bih vam savetovao: „Šta mi je potrebno da se zaustavim?“

Naravno nije taj „odraz“ ključno ono o čemu ovde pišem. To je jedan deo mnogobrojne slagalice u sopstvenom sklopu svakog pojedinca.
Izdvojio bih struktutu vremena i ne bih se preterano bavio time u ovom delu već  bih vas naveo na razmišljanje, da li birate da svoje vreme i današnji nepovratni dan provedete pasivno na kauču svoje dnevne sobe uz TV, odspavate, prejedete ili vireći iz frizidera planirate novi obrok, novo loše gorivo za vaše telo?

Šta je to što birate za sebe kao potrebe zdravog način i kvalitetno strukturisanje vremena?

Takodje se nadam da sam vas naveo na razmišljanje o tome šta želite da unesete kako u svoj život i vreme, tako i u svoje telo na način i okolnosti globalnog ubrzanog života.

Dozvllite sebi da budete puni energije, samopouzdanja na OK naćin prema sebi i drugima, da bez oklevanja postavite zdrave granice za dobrobit sebe. Svakako odraziće se na dobrobit celokupne ličnosti vas i ljude oko vas.

Umeće je reći ne, kada je potrebno reći ne i adaptirati se na dobrobit i ljubav prema sebi.

„Svaka osoba kreira svoj život tako da sloboda i autonomija svakog od nas pružaju moć da se svaka naša zamisao ostvari a od naše moći zavisi koliko ćemo dopustiti da nam se (ne) nametnu druga mišljenja“

Erik Bern

 

Psihotrapeut pod supervizijom:

Alen Veličković

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena.